Szkło, plastik, glazura, drewno, metal, kamień, beton, ceramika- to tylko niektóre przykłady materiałów, do których używa się klejów. Kiedy potrzebujemy skleić listwę przypodłogową, kupujemy klej montażowy lub piankę poliuretanową. Do klejenia ceramiki, metali czy tworzyw sztucznych, używamy kleju poliakrylowego. W rezultacie mamy w domu paletę różnych klejów przeznaczonych do sklejania różnych materiałów. Czy życie nie byłoby o wiele prostsze, gdyby istniał jeden klej do wszystkiego?
Do każdego (materiału), coś innego?
Najczęściej spotykane kleje mają ciekłą postać o różnej konsystencji, ale są też kleje w sztyfcie czy w proszku. Na rynku znajdziemy kleje oparte na polimerowych żywicach, które głęboko wnikają w klejony materiał, a także kleje rozpuszczalnikowe, które powodują częściowe rozpuszczenie klejonego materiału. Kleje dzielimy także na jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Te pierwsze charakteryzują się dużą wrażliwością na wilgotność, dlatego stosuje się je przeważnie wewnątrz budynków. W przypadku klejów dwuskładnikowych jeden ze składników pełni funkcję utwardzacza a drugi wiązania i krystalizacji. Kleje dzielimy też na naturalne, pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego i syntetyczne. Wśród syntetycznych wyróżniamy np. kleje aminowe- do drewna, kleje epoksydowe do ceramiki i metali, silikonowe- do łączenia metalu z kauczukiem, ftalowe do papieru itd., jednak na rynku dostępny jest też klej ISUM INFINITY, nowoczesny klej na bazie MS POLIMERU. Klej ten bez problemu poradzi sobie ze sklejeniem mocno obciążonych elementów, które dodatkowo podlegają drganiom. Dzięki temu, że klej jest całkowicie neutralny chemicznie, nie powoduje przebarwień, w przypadku połączenia go z delikatnymi materiałami takimi jak styropian czy lustro.
Trwale elastyczny, odporny na UV oraz warunki atmosferyczne
Klej ISUM INFINITY służy do sklejania przeróżnych materiałów, bardzo mocno klei między innymi: metal, kamień, beton, drewno, OSB/MDF, szkło, lustra, ceramikę, korek, klinkier, PCW/PVC, glazurę, styropian, płyty G-K. Klej nadaje się także do klejenia listew przypodłogowych, dobrze też klei kolce na ptaki. Nie klei jedynie PE, PP oraz teflonu. Jest trwale elastyczny, wodoodporny na UV i bezwonny. Klej może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz, do podłoży gładkich i porowatych. Jest całkowicie bezpieczny zarówno dla użytkowników, jak i środowiska.
Co go wyróżnia spośród innych klejów?
Chwyt po 5 sekundach: 200 kg/m²
Chwyt po utwardzeniu: 200000 kg/m²
Odporność termiczna po utwardzeniu: od -40°C do 80°C
By uzyskać zamierzony efekt, trzeba postępować według pewnych zasad. Na pewno należy zacząć od odtłuszczenia i wysuszenia powierzchni, które zamierzamy skleić. Należy także pamiętać o tym, że klej aplikujemy pod kątem prostym do powierzchni, „szurając” końcówką po elemencie klejonym, tak aby ślad kleju układał się w literę V. Klejone elementy przyłożyć do siebie i mocno równomiernie docisnąć. Już sekunda wystarcza, żeby dwie powierzchnie były ze sobą sklejone na lata.